Právě si prohlížíte Začínáme tisknout na 3D tiskárně (1) – Třikrát Software pro tvorbu 3D modelů ZDARMA

Začínáme tisknout na 3D tiskárně (1) – Třikrát Software pro tvorbu 3D modelů ZDARMA

Dnes tu mám jeden díl pro naprosté začátečníky, kteří teprve s 3D tiskem začínají a chtěli by si vytvořit svůj 3D model. Podíváme se na Softwary zdarma, které se vyplatí za to zkusit a s kterými vytvoříte 3D modely rychle a jednoduše.

Software pro tvorbu 3D modelů zdarma

Většina dotazů vypadá zhruba nějak takto. “Jaký je nejlepší software pro tvorbu 3D modelů zdarma?”. Těch možností je více a proto si dnes rozebereme jednotlivé typy softwaru více podrobně.

TinkerCAD

TinkerCAD 1
TinkerCAD vsází na jednoduché a uživatelsky přívětivé UI.

 

Začneme TinkerCadem, který je velmi populární. Jedná se o webovou aplikaci pocházející z dílny známého softwarového giganta AUTODESKU. Výhoda této aplikace je, že je zdarma. Po prvotním přihlášení Vás uvítá program s možností výuky základů. Po tomto krátkém kurzu budete moci jednoduše vytvářet své 3D modely.

Mnoho uživatelů cení TinkerCAD kvůli jeho uživatelské přívětivosti. Pro mnohé je to nejjednodušší program na 3D modelování vůbec, nicméně osobně do této skupiny nepatřím. Vadí mi například to, jakým způsobem TinkerCAD zobrazuje díry v předmětech, viz následující obrázek.

TinkerCAD
Díra v předmětu není zcela jasná.

 

Pro mou osobní vizualizaci si v hlavě nedokážu srovnat, že to, co vidím, je opravdu díra skrz předmět. Tvorba zkosených hran na plochách je dle mého také problém, nicméně na jednoduché modely, které vychází z klasických geometrických předmětů uvedených v nabídce po pravé straně TinkerCad velmi dobře postačí.

+ Nemusíte nic instalovat, stačí modelovat v prohlížeči
+ ZDARMA
+ V principu jednoduchý a jednoduché modelování zvládne každý
+ Export do .stl, .obj .glb + .svg
+ Importy .stl, .obj a .svg

– Vizualizace děr není optimální
– Složitější předměty už chtějí více cviku

Sketchup

Sketchup je druhým zástupcem Softwaru pro 3D modelování. Jeho webová aplikace, kterou můžete najít na stránce Sketchupu Vám umožní modelovat ZDARMA. Modelování není už tak přímočaré jako například s TinkerCADEM, ale osobně mně tato varianta vyhovuje mnohem více.

Nastavení preciznosti modelu na několik desetinných míst je samozřejmostí a využít můžete také z rozsáhlé knihovny 3D modelů zabudovanou přímo do Sketchupu. Tato databáze je velmi rozsáhlá a již mnohokrát mně samotnému ušetřila spoustu času například při modelování náhradních součástek.

Sketchup databáze
Databáze předmětů ve Sketchupu je rozsáhlá

 

Pokud máte v plánu modelovat kulatý model, zde si dávejte u Sketchupu pozor. Základní nastavení kruhu má 24 stran. V praxi to znamená, že vytištěný model kruhu s 24 stranami je spíše mnohoúhelník, než kruh. Proto nezapomínejte toto nastavení ve Sketchupu změnit.

+ ZDARMA
+ Rozsáhlá databáze předmětů
+ Možnost vizualizace do různých materiálů
+ Výborné pro 3D tisk ale i vizualizace

– Kontrola objektu (Solid Inspector) je placený
– Nastavení kruhu je defaultně 24 stran
– Zaoblení hran je u webové aplikace kostrbaté
– Export pouze .stl, ostatní formáty jsou v placené variantě PRO

Fusion 360 pro kutily

Pracovní plocha Fusion 360 kutilská verze
Pracovní plocha ve Fusion 360

 

Posledním zástupcem z programů zdarma je Fusion 360 v edici “pro kutily”. Tato edice je dostupná po zaregistrování a vypršení standardní “free” licence po 30 dnech. Vše o této licenci můžete najít na stránkách fusion 360.

Fusion 360 je z vyjmenovaných softwarů nejkomplexnejší pro 3D modelování. Umožňuje exportovat do několika formátů. Množství funkcí, které budete mít s tímto programem k dispozici je opravdu velké množství. Problémem je, že tento program není zdaleka tak jednoduchý, jako dva výše zmíněné (Alespoň pro mě), byť je od stejného programátorského studia AUTODESK, jako zmiňovaný TinkerCAD.

Fusion 360 je už opravdu profesionální nástroj, který zvládne mnoho funkcí. Mnoho z nich u 3D tisku ani nevyužijete. Pokud se ale učíte rádi novým věcem, pak určitě neváhejte a kutilskou verzi programu si stáhněte.

+ kutilská verze zdarma
+ množství nastavení pro různé typy výroby
+ simulace výroby
+ jednoduché vytvoření výkresů

– vhodný pro hardwarově vybavanější PC
– složitější modelování, pokud se softwarem začínáte


Jaký Software pro 3D modelování preferujete Vy a proč? Dejte nám Vaše doporučení do komentářů. 

Napsat komentář