Právě si prohlížíte Slang fanoušků 3D tisku – 10 nejčastějších výrazů

Slang fanoušků 3D tisku – 10 nejčastějších výrazů

Pokud s 3D tiskem začínáte a měli jste již tu čest se s nějakým fanouškem 3D tisku potkat, zcela jistě Vám neuniklo, že 3D tisk obsahuje spoustu „slangových“ výrazů, které úplným začátečníkům můžou být cizí. V tomto článku bych Vám chtěl ty nejčastější výrazy představit. V případě, že Vás nějaký další výraz napadne, určitě nám dejte vědět do komentářů.

Nejčastější slovní výrazy s 3D tiskem

  1. BED = tisková podložka určená pro tisk
  2. Filament = materiál, ze kterého 3d tiskárna tiskne, většinou navinutý na cívce. Existuje několik druhů, ty nejznámější jsme si představili v článku o filamentech.
  3. Extruder = součástka 3D tiskárny, kde dochází k protlačování materiálu směrem k hotendu
  4. HOTEND = část 3D tiskárny, kde se roztaví filament
  5. Slicer = program na vytvoření kódu pro tisk
  6. Slicnout = po nahrání předmětu do sliceru je nutné kliknout na tlačítko „slice“, – program poté vytvoří speciální kód pro danou tiskárnu tak, aby se předmět bez problému vytiskl.
  7. Tryska = Konec hotendu v různých velikostech, přes který se tlačí filament na tiskovou podložku
  8. STLko = neupravená verze souboru, kterou většinou stáhnete například z webu typu thingiverse.com , nebo základní formát do kterého se exportuje předmět z programů pro 3D modelování
  9. Supporty = Pokud je některá část tisku umístěná „ve vzduchu“ – tiskárna potřebuje podpěry, aby se tisk nepropadal. Typickým příkladem je tisknutí mostu.
  10. Límec = typicky uslyšíte ve spojení „Já tam hodím límec“, tzn. Prostor kolem předmětů na podložce, který se tiskne společně s první vrstvou a slouží k lepší fixaci tisku a zabránění odlepení tisku od podložky.

Pokud budete znát tyto výrazy, pak zapojení do rozhovoru s fanouškem 3D tisku bude o mnoho jednodušší. Napadají Vás nějaké další slangové výrazy k 3D tisku? Dejte vědět do komentářů! Díky

Napsat komentář