Právě si prohlížíte Nejčastější problémy u 3D tisku – odlepený výtisk

Nejčastější problémy u 3D tisku – odlepený výtisk

Pokud jste si pořídili nebo naopak teprve plánujete pořídit 3D tiskárnu, věřte, že tomuto problému se nevyhnete. Ten problém je odlepený tisk od podložky a následně zkažený celý výtisk. Dnes se na tento problém podíváme a řekneme si, co můžete udělat pro to, aby se tento problém minimalizoval.

Odlepení 3D tisku – jak tomu předcházet?

Možná to znáte. Filament všude kolem tiskárny, pod tiskárnou, před tiskárnou ale jen ne tam, kde by měl být. Důvod? Odlepený tisk od podložky. Naštěstí na trhu existuje několik možností, jak tomuto problému předcházet. Jak na to?

Lepidlo – tyčinka KORES

Jednou z možností jak předcházet problému s odlepením je klasické tyčinkové lepidlo KORES. Toto lepidlo stojí pár korun a stačí ním před tiskem lehce namazat místo. Zlepšení přilnavosti tisku lze pozorovat ihned a nejvyšší výhodou tohoto lepidla je, že ho dokážete sehnat ve všech papírnictvích či obchodech.

3DLAC

Jestliže tyčinkové lepidlo KORES nepomáhá, poté můžete sáhnout po speciálním laku s názvem 3DLAC. Sehnat ho můžete například na Alze za zhruba 220 Kč. Aplikuje se na tiskovou podložku, která může ale nemusí být nahřátá dopředu. Potřebné množství laku je na jeden tisk opravdu minimální, takže Vám jedno balení vystačí na hodně dlouhou dobu. Po vychladnutí tisku lze výtisk velmi snadno z tiskové podložky sundat.

3DLAC
Jednou z možností jak předcházet odlepenému tisku je zakoupit 3DLAC.

3D výtisk se odlepuje i přes použití laku či lepidla

Pokud se Vám 3D výtisk odlepuje i přesto, že jste použili lepidlo či lak, doporučuji zkontrolovat teploty tiskové podložky, tzv. bedu. Některé materiály jsou vysoce náchylné na přesnost teploty bedu. Proto se před tiskem ujistěte, jakou teplotou má být tisková podložka vyhřívána. Tuto informaci najdete většinou umístěnou na boku filamentu nebo na stránkách výrobce či eshopu, ze kterého jste filament nakupovali.

Software na hlídání 3D tisku

3D tisk se odlepuje většinou v tu nejméně vhodnou dobu. Obvykle když u tisku nejste a nejste ani doma. Proto byl vytvořen software, který hlídá, jakým způsobem tisk probíhá a na základě umělé inteligence vyhodnocuje, zda je tisk odlepený či nikoliv.

Jeden z nejznámějších softwarů se jmenuje The Spaghetti Detective a pro jednu 3d tiskárnu je zdarma. Na základě rozborů tisíce výtisku velice přesně usoudí, kdy je Váš tisk v ohrožení a dá Vám vědět buď notifikací na Váš mobil nebo počítač. Vy pak můžete tisk zkontrolovat a v nejhorším případě zastavit rychle tak, abyste zbytečně nepřišli o materiál. Pokud tisknete časově náročné výtisky, pak určitě dejte tomuto softwaru šanci. Detailní průvodce nastavení naleznete na stránce https://www.thespaghettidetective.com/docs/octoprint-plugin-setup/

Napsat komentář