Právě si prohlížíte Největší výhody 3D tisku

Největší výhody 3D tisku

3D tisk na jakékoliv úrovni, ať už to je 3D tisk u Vás doma nebo Industriální 3D tisk jinými metodami než tisk z filamentů – přináší nespočet výhod, které zkrátka klasické metody výroby nedokážou nabídnout. Jaké jsou ty největší výhody 3D tisku?

Výhody 3D tisku – Přizpůsobení

První věcí, která je bezesporu možná tou největší výhodou, je přizpůsobení na míru každému požadavku. Možnost přizpůsobit produkty individuálně a na míru například Vašim zákazníkům nebo i Vám samotným doma znamená, že náklady na výrobu takového prototypu jsou v porovnání s konvenčními metodami mnohonásobně nižší. Proto větší společnosti při prototypování v současné době čím dál více častěji sahají po metodě 3D tisku a až poté se klasickými metodami vyrábí funkční díl v sériové výrobě.

Ukázkou je reportáž Autosalonu z TV Prima z firmy Hella, kde jde krásně vidět, že i zde tvoří prototypování na 3D tisku a vytvoří touto cestou celý světlomet. To by dříve znamenalo obrovské náklady na prototypování a dnes si to mohou dovolit za zlomek ceny.

Výhody 3D tisku – Složitost

S nástupem technologie 3D tisku se rozšířily výrobky takové složitosti, které by zkrátka nebyly možné fyzicky vyrobit žádným jiným způsobem než metodou 3D tisku. Designéři a umělci využívají tento potenciál k vytváření působivých modelů, soch a obrazů, nicméně i na půdě průmyslové aplikace lze vidět, že využitím nových možností konstrukce lze docílit pevnější a zároveň několikanásobně lehčí části než ty, které byly vytvořeny klasickou technologií. Z těchto benefitů profituje zejména letecký nebo kosmický průmysl, kde je hmotnost prvořadá.

Nejsou potřeba podpůrné nástroje pro výrobu

V průmyslové výrobě je zejména ve fázi prototypování nutné zařídit nástroje, které budou schopny prototyp vyrobit. Jedná se hlavně o formy, razníky či montážní přípravky. Výroba těchto podpůrných nástrojů je velmi nákladná a zejména taky časově náročná. Proto 3D tisk dokáže zkrátit fázi prototypování až o 60%.

Udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí

Udržitelnost 3D tisku

Pokud jsme si vysvětlili, že například ve fázi prototypování není třeba vyrobit spoustu nástrojů, forem či montážních prostředků, poté je zcela jasné, že se to podepíše i na životním prostředí, zejména ve formě snižování uhlíkové stopy. Kromě toho se 3D tisk ukazuje jako výborný i z toho pohledu, že jsou modely a protypy vyráběny tzv. In-house, přímo v dané firmě. Odpadá tak složitá doprava dílů po zeměkouli k jednotlivým procesům a tím i velký objem kamionů nutných pro tuto přepravu.

Napsat komentář