Právě si prohlížíte Materiál pro 3d tisk – který si vybrat?

Materiál pro 3d tisk – který si vybrat?

Existuje mnoho materiálů, tzv. filamentů pro 3D tisk, ze kterých lze vybírat. Volba materiálu záleží na tom, jak daný výtisk má být například rezistentní vůči povětrnostním podmínkám, UV záření, či teplotám. Proto si jednotlivé druhy dnes představíme.

Co je to filament?

Filament je 3d tiskový materiál, ze kterého 3D tiskárny tisknou. Tento materiál se prodává jako namotaný materiál na cívce v podobě tzv. struny. Dle toho, k čemu má být materiál použitý se vybírá z jednotlivých typů.

Vlastnosti 3d filamentů

V případě, že plánujete pořídit materiál pro 3D tisk, musíte mít na vědomí že se u filamentů rozlišuje:

  • Maximální teplota trysky
  • Doporučená teplota podložky
  • Pružnost filamentu
  • Teplotní odolnost
  • Odbouratelnost
  • Toxicita

A následně také:

Průměr filamentu

Průměry filamentů jsou rozděleny na několik kategorií. Ty nejčastěji používané mají průměr 1,75mm a 2,85mm. To, jaký průměr filamentu potřebujete závisí na Vaši tiskárně.

Materiál pro 3d tisk

Materiál pro 3D tisk (filament)

Materiálů pro 3D tisk je opravdu velké množství. Pěkně popsané jednotlivé druhy materiálu mají na stránce výrobce 3D tiskáren Průša. My se dnes zaměříme na tři nejčastěji používané materiály, které můžete koupit:

PLA filament

Je nejuniverzálnějším materiálem pro 3D tisk. Jeho výhodou je zejména jednoduchý tisk , který málokdy udělá při tisku problémy. Teplota tisku se pohybuje v rozmezí od 195°C do 220 °C, nicméně tabí se již při teplota 180 °C.

Přestože je tento materiál nejuniverzálnějším, není úplně vhodný k využití ve venkovním prostoru. Má totiž velice nízkou teplotní odolnost – udává se 60 °C, nicméně z mých zkušeností se začal deformovat již při teplotách 45 °C.

PETG filament

Druhým nejpoužívanějším filamentem je tzv. PETG, což je ve své podstatě PET, který známe například z PET lahví. Rozdílem je písmeno G, které znamená, že při výrobě se do materiálu přidává Glykol a tím se modifikuje vlastnost PET. Tento materiál se vyznačuje výbornou tepelnou stálostí a je tedy vhodný i do venkovních prostor nebo k namáhavějším výtiskům. Teplota tisku se pohybuje od 220 – 250 °C a je ideální pro mechanické součástky.

ABS

ABS je materiál, který si bere to nejlepší z obou světů PETG a PLA. Je vhodný jak pro vnitřní tak pro vnější účely a je velmi odolný vůči nárazům či poškozením. Teplota trysky by se u tohoto materiálu měla pohybovat v rozmezí 225-240 °C a při tisku by měla být místnost dobře odvětraná. Je totiž vyroben z ropy, a při tavení tohoto materiálu se tvoří potenciálně škodlivé látky


Pokud chcete nějaký filament prodat či nakoupit, podívejte se na naše tržiště nebo přidejte inzerát a vytvořte tak tržiště, které bude zaměřené pouze okolo 3D tisku. Děkujeme za podporu.

 

 

Napsat komentář